Dámske cyklistické dresy
Cyklistický dres je základnou súčasťou šatníka každej cyklistky. Vybrať si dres, ktorý vám bude sedieť ako uliaty môže dať zabrať. Jeho význam nie je len estetický, ale aj funkčný. Aby ste sa zorientovali v množstve rôznych druhov, strihov, funkcií, či materiálov, na to vám pomôžu nasledujúce riadky.
Materiál a funkčnosť
Materiál je prvá vec, ktorú treba pri výbere sledovať. Odpoveď na otázku, ktorý materiál je najlepší, neexistuje. Všetko záleží od toho, akej cyklistike sa venujete a v akom počasí jazdíte.
Všeobecne by mal byť kvalitný dres priedušný, odvádzať pot od tela a udržovať pokožku v suchu. Na to slúžia funkčné materiály, ktoré sú buď syntetické alebo prírodné.
Ako u pánskych dresov, tak aj u dámskych, sú zo syntetických materiálov najpopulárnejšie polyester, nylon, či spandex. Vďaka nim budete jazdiť v teple a suchu, pretože zadržujú vlhkosť na povrchu.
Jednou z výhod cyklistických dresov vyrobených prevažne z polyesteru je cenová dostupnosť, no zároveň je polyester veľmi obľúbený, pretože je odolný a pružný, veľmi rýchlo schne a ani pri silnej záťaži sa nekrčí a inak nedeformuje. Nevýhodou je jeho slabšia schopnosť vsakovať pot.
Dresy vyrobené prevažne z nylonu sú obľúbené najmä vďaka jeho vysokej odolnosti. Nylon je extrémne pevný syntetický materiál, ľahký a príjemný na dotyk. No na druhú stranu, nie je odolný voči vlhkosti, ktorá mu postupom času uberá na kvalite.
Spandex, inak nazývaný aj elastan je syntetické vlákno, ktoré má schopnosť roztiahnuť sa. Cyklistické dresy s obsahom spandexu sa dokážu bez poškodenia opakovane naťahovať do všetkých smerov. Väčšinou na trhu nájdete dresy s kombináciou spandexu a polyesteru, či nylonu. Takáto kombinácia materiálov vytvára odolný a pružný celok, ktorý spĺňa požiadavky kladené na cyklistické oblečenie.
Výrobné firmy vyvíjajú a testujú svoje vlastné materiály a ich kombinácie s vlastnými názvami. V rôznych názvoch u rôznych výrobcov je veľmi ťažké sa vyznať, preto si vždy pri výbere cyklistického dresu pozrite aj materiálové zloženie. To môže vyzerať napríklad takto: 78 % polyester a 22 % elastan.
Pokiaľ ste zástankyňou prírodných materiálov, určite skúste merino vlnu. Vlákna sú skutočne ľahké a mäkké, čiže vás v zime zahrejú a v lete ochladia, navyše nebudú nikde škriabať. Vyhnite sa však bavlne, ktorá absorbuje pot a veľmi dlho schne. V takomto materiáli sa na bicykli nebudete cítiť pohodlne.
Materiál si vyberajte aj podľa toho, čo všetko chcete dresom riešiť – teplo, chlad, odvod potu, vodoodolnosť, vetru odolnosť či priedušnosť.
Tie najkvalitnejšie cyklistické dresy sú väčšinou vyrábané z viacerých panelov rôznych materiálov. Perfektne priliehajú na tele a kombinujú rôzne látky na jednotlivých častiach tak, aby boli správne zaistené funkčné vlastnosti. Aj toto bude pre vás merítko, že si vyberáte skutočne kvalitný dres na bicykel.
Strih
Ako zistiť, ktorý strih je pre vás vhodný? V prvom rade by vás dres nemal nikde ťahať, škrtiť ani drieť. Dámske cyklistické dresy majú vykrojený anatomický strih a kopírujú krivky ženského tela. Samozrejme aj dizajn dresu zodpovedá požiadavkám nežnejšieho pohlavia.
Strih cyklistického dresu je prispôsobený jazde na bicykli, preto je zadná časť dresu predĺžená. Ak sa vám v stoji zdá, že spredu je dres príliš krátky, má to tak byť. Zadný diel je dlhší, pretože chráni chrbát pred prechladnutím.
Pri výbere dresu zvážte aj dĺžku rukávov. Tá závisí aj od toho, v akom počasí jazdíte. Počas horúcich dní v lete, oceníte dres bez rukávov. Najuniverzálnejší a zároveň najžiadanejší dres u dám je cyklistický dres s krátkymi rukávmi. Viete ho využiť počas celého leta a v premenlivom počasí siahnuť po návlekoch na ruky prípadne si zaobstarať ďalšiu vrstvu – napríklad cyklistickú bundu. Dres s dlhými rukávmi sa vám bude hodiť v zime a počas chladných jesenných či jarných dní, kedy vás dostatočne zahreje.
Okrem správneho výberu strihu je dôležité si vybrať aj správnu veľkosť dresu. Tu sa riaďte najmä veľkostnou tabuľkou konkrétneho výrobcu, pretože každý výrobca má vlastné rozmery jednotlivých konfekčných veľkostí.
Keďže pri jazde na MTB aerodynamika nehrá až tak dôležitú úlohu, dres má skôr voľnejší strih podobný tričku, ale je vyrobený z funkčných materiálov. Taktiež sa predpokladá, že pod dresom sú umiestnené chrániče. Aj pri MTB je dôležité vedieť, aký druh horskej cyklistiky jazdíte a podľa toho zvoliť vhodný strih dresu.
Pohodlie pri jazdení
Okrem správneho strihu a materiálu si môžete cyklodresy vyberať aj podľa rôzneho „vybavenia“. V zadnej dolnej časti dresu by sa mali nachádzať vrecká na uschovanie rôznych drobností ako dokladov, telefónu, či malého občerstvenia. MTB dresy často nájdete bez zadných vreciek, keďže všetko potrebné sa zmestí do batohu. Ak vrecká majú, väčšinou sú uzatvorené zipsom, keďže sa jazdí na nerovnom teréne, kde je väčšia pravdepodobnosť, že by mohli veci vypadnúť.
U každého dresu by malo byť samozrejmosťou, že sa dá úplne rozopnúť, aby ste si mohli ľahšie regulovať teplotu. Niektoré dresy majú dokonca Cam Lock Zipper – zips má vstavaný uzamykací mechanizmus, ktorý ho umožní zafixovať v určitej polohe.
Dôležitou súčasťou každého dresu sú reflexné prvky na zadnej časti, ktoré zabezpečia lepšiu viditeľnosť na cestách. Na reflexné prvky dbajte najmä pri dresoch tmavej farby.
Na cyklistickom drese oceníte ploché švy, vďaka ktorým sa vám nebude odierať koža. Taktiež môžete naraziť na techniku „raw cut“ – ide o techniku, pri ktorej sú priamo odstrihnuté rukávy bez lemovania, ktoré vám zaručia maximálny komfort. Silikónové pásiky zase zabezpečia stabilné usadenie na tele.
Cyklistický dres považujeme za súčasť povinnej výbavy každej cyklistky, no rozhodne odporúčame zadovážiť si aj cyklistické nohavice. Určite sa poobzerajte aj po cyklistických setoch, ktoré nájdete v rôznych zaujímavých dizajnoch alebo môžete kombinovať rôzne značky podľa preferencií.
Na čo si dávať pozor pri výbere dámskych cyklistických dresov
Materiál, funkčnosť a strih – to sú tri veci, na základe ktorých si dokážete vybrať kvalitný cyklistický dres. Pri materiáli si pozrite materiálové zloženie – v akom pomere sa jednotlivé materiály v látke nachádzajú. Nielen pri materiáli, ale aj pri funkčnosti si zhrňte, čo je vašim cieľom. Je to teplo, chlad, priedušnosť či vodoodolnosť? Nemenej dôležitý je strih cyklistického dresu. Kratšia predná časť, predĺžená časť na chrbte a dĺžka rukávov podľa vašej potreby. Nezabúdajte, že dres by mal mať anatomický strih a kopírovať vaše krivky. Niekedy je lepšie raz vyskúšať, ako stokrát vidieť.