Zaregistrujte sa do vernostného programu a získajte kupón v hodnote 10 €REGISTROVAŤ
191 položiek celkom
Hore
Ďalšie produkty

Či už bicyklujete párkrát do roka alebo každý deň, cyklistické nohavice sú jedny z najdôležitejších kúskov v šatníku každého cyklistu. Veď predsa niet nad maximálny komfort počas jazdy na bicykli. Vedeli ste, že správne vybrané cyklistické nohavice dokážu podstatne zvýšiť váš výkon? Samozrejme okrem pohodlia je dôležité vyberať aj podľa funkčnosti, ktorú cyklistické nohavice poskytujú. Podľa čoho si vyberať nohavice na bicykel sa dozviete nižšie.

Dĺžka a funkčnosť

Ako prvé vás bude zaujímať dĺžka cyklistických nohavíc. Môžu byť krátke, trojštvrťové alebo dlhé.

Krátke cyklistické nohavice využijete najmä počas leta, prípadne počas teplejších jarných či jesenných dní. Ide o najpredávanejší model cyklistických nohavíc. Je to najmä preto, že väčšina ľudí sa vyberie na bicykel počas leta.

Trojštvrťové nohavice budú chrániť vaše kolená pred chladom počas jarných a jesenných mesiacov. Môžu byť aj jemne zateplené a prispôsobené chladnejšiemu počasiu. Tieto nohavice využívajú najmä ženy a starší ľudia, ktorí sú náchylní na prechladnutie kĺbov.

Dlhé cyklistické nohavice sú vhodné najmä na zimné obdobie, mali by byť zateplené a vetruodolné najmä v prednej časti.

A čo taký materiál nohavíc na bicykel? Keďže každý výrobca cyklistických nohavíc má vlastné patenty a označenia materiálu, skôr ako na materiál sa pozerajte na funkčnosť. Pri výbere sledujte najmä či majú cyklonohavice ochranu pred vetrom, či sú vodoodolné, prípadne či majú informácie o priedušnosti.

Pre maximálnu bezpečnosť a viditeľnosť je dobré, aby boli vybavené reflexnými prvkami. Pokiaľ jazdíte často v letných mesiacoch, zamerajte sa na to, aby cyklonohavice poskytovali ochranu pred slnkom UPF50+.

MTB nohavice majú tiež svoje špecifiká. Pokiaľ sú cyklistické nohavice označené ako MTB, väčšinou nejde o priliehavý strih. Ide o nohavice s voľnejším strihom a môžu, ale nemusia mať cyklistickú vložku. Pri výbere treba sledovať pružnosť materiálov a dobré funkčné vlastnosti z pohľadu vzdušnosti či odvodu potu, ktoré sa líšia podľa toho, aký cyklistický štýl preferujete.

Strih

Správna veľkosť a strih cyklonohavíc vám zabezpečia maximálny komfort počas jazdy. Cyklistické nohavice nevyberajte podľa vašej konfekčnej veľkosti, ale podľa rozmerov vo veľkostných tabuľkách u jednotlivých výrobcov. Je to najmä preto, že každý výrobca uvádza rôzne rozmery pri jednotlivých konfekčných veľkostiach.

Vo všeobecnosti by mali byť cyklonohavice priliehavé, no zároveň dostatočne pružné, aby ste sa v sedle bicykla cítili pohodlne. V oblasti zadných partií by mali byť trošku voľnejšie, aby sa v cyklistickej polohe prispôsobili vášmu telu. Ideálne je, aby ste sa cítili, že ste si na seba obliekli vašu „druhú“ kožu.

Cyklonohavice s trakmi alebo bez? Toto tiež býva veľkou dilemou pri výbere. Traky slúžia najmä na udržanie cyklonohavíc na svojom mieste. I keď dnes môžete nájsť už kvalitné cyklonohavice, ktoré budú správne držať aj bez trakov. Pokiaľ si vyberáte nohavice s trakmi, dbajte na to, aby boli traky ploché, nebránili ventilácii a stabilne držali svoju pozíciu.

Cyklistická vložka

Ak bicyklujete a až teraz zvažujete kúpu cyklonohavíc s cyklistickou vložkou verte, že vám to zmení váš doterajší „cyklistický život“ v tom najlepšom slova zmysle. Vedeli ste, že s prvou cyklistickou vložkou prišla talianska značka Castelli už okolo roku 1980?

Úlohou cyklistickej vložky alebo výstelky je zaistiť pohodlnú jazdu bez bolesti, otlakov či zaparenín a chrániť citlivé oblasti. Tvar a hrúbka cyklovložky závisí od osobných preferencií, no nedajte sa zmiasť mylnou informáciou, že čím hrubšia cyklovložka, tým lepšie. Kvalitná cyklistická vložka má väčšinou rozličnú hrúbku v rôznych miestach presne tak, ako je potrebné pre dlhú pohodlnú jazdu na bicykli.

Pre komfortný pocit sa cyklistické nohavice nosia bez spodného prádla. Cyklistická vložka by mala byť antibakteriálna s dlhodobou ventiláciou, aby obmedzila množenie rôznych baktérií. Zároveň by nemala obsahovať príliš veľa švov, ktoré by mohli spôsobovať odieranie. Dnes je možné nájsť cyklistickú výstelku už aj s bezšvovou konštrukciou.

Pohodlie pri jazdení

Pokiaľ vám ide o maximálne pohodlie pri jazdení, dobré je sledovať aj počet panelov – ide o počet dielov, z ktorých sa nohavice skladajú. Čím viac panelov, tým lepšie. Väčší počet panelov zabezpečí lepšiu aerodynamiku, priliehavosť a tým zamedzí podráždeniu pokožky trením textílie o telo.

Kvalitné cyklistické nohavice by mali mať ploché švy prípadne bezšvové ukončenie pre extra elasticitu, aerodynamiku a pohodlie. Výhodou sú aj silikónové prúžky na vnútorných okrajoch nohavíc, ktoré bránia ich vyhŕňaniu počas jazdy.

Extra ventilácia či sieťoviny na rôznych častiach nohavíc, kde sa cyklista najčastejšie potí, je tiež merítkom tej najvyššej kvality. Preto sa pri výbere oplatí zamerať aj na tento aspekt.

Na čo si dať pri výbere cyklistických nohavíc pozor

Dôležité je, aby vám cyklistické nohavice sedeli a vy ste sa v nich cítili komfortne. Vyberajte si kvalitný materiál s potrebnou funkčnosťou, aerodynamický a priliehavý strih. Pokiaľ ste z výberu tých správnych cyklonohavíc pre vás zmätení, neváhajte sa obrátiť na odborníkov.