Zaregistrujte sa do vernostného programu a získajte kupón v hodnote 10 €REGISTROVAŤ

Cyklistické bundy

183 položiek celkom
Hore
Ďalšie produkty

Pánske cyklistické bundy.

Pokiaľ už nejakú dobu jazdíte na bicykli, určite ste zistili, že klasická bunda vás pred dažďom či vetrom neochráni. Tak isto aj strih klasickej bundy, ktorá je možno vetru odolná, ale na jazde na bicykli vám nebude vyhovovať. Aj preto je vhodné zaobstarať si špeciálnu cyklistickú bundu. Aké kritéria zohľadniť pri výbere bundy na bicykel?

Funkčnosť

Pri výbere cyklistickej bundy je dôležité zohľadniť v akom počasí jazdíte. A ak jazdíte počas dažďa, záleží ako dlho.

Ak vyťahujete bicykel len počas letných mesiacov, kedy je relatívne príjemné počasie, bude vám stačiť cyklistický dres a k nemu pláštenka v prípade, že vás prekvapí dážď. Výhodou pláštenky je, že je cenovo dostupnejšia a nepremokavá, no nie je priedušná, čiže neodvádza z kože pot. Z tohto dôvodu ju odporúčame iba na krátke jazdy alebo na dojazd domov.

Ak túžite po komfortnej jazde aj počas nepriaznivého počasia, odporúčame siahnuť po ľahkej bunde do dažďa. Väčšinou ide o bundy s membránou, ktoré sa hodia aj do veterného a daždivého počasia. Sú ľahké, priedušné a väčšinou vyrobené z veľmi príjemného materiálu. Častokrát majú membránu s technológiou Windstopper, vďaka ktorej vás dokonale ochránia pred vetrom. Ide o ultra tenkú, vetru vzdornú ochrannú vrstvu vyrobenú z univerzálneho polyméru.

Ďalšou možnosťou je softshellová bunda, ktorá síce chráni pred chladom a vetrom, no nie je vodoodolná ako cyklistická bunda s membránou. V prípade, že vás prekvapí dážď, je potrebné mať „poruke“ aj pláštenku.

Pokiaľ preferujete zimnú cyklistiku, poobzerajte sa po originál zimnej cyklistickej bunde. Bunda by mala byť dostatočne zateplená, no zároveň by mala spĺňať všetky kritéria pre jazdu na bicykli v zime – odolnosť voči vetru, dostatočnú priedušnosť, vodoodolnosť a tepelnú izoláciu.

Aké metriky teda sledovať pri výbere kvalitnej cyklistickej bundy? Už vyššie spomínanú vodoodolnosť, vetruodolnosť, priedušnosť a teplotný komfort – väčšinou býva udávaný výrobcom. Rozmedzie stupňov vám napovie do akého počasia je daná cyklistická bunda vhodná.

Či už si vyberáte tenšiu alebo hrubšiu cyklistickú bundu, nezabúdajte na dostatočné vrstvenie a kvalitnú funkčnú bielizeň. Tá je počas chladných mesiacov dôležitá pre komfortnú jazdu na bicykli.

Strih

Ako budete vedieť, že vám bunda sedí? Tak, že sa v nej budete cítiť pohodlne a nebude vás obmedzovať v pohybe. Veľkosť bundy si vyberajte tak, aby sa vám pod ňu vošli dve alebo tri tenké vrstvy oblečenia. Bunda by sa vám nemala vyhŕňať v páse, nemala by vás ťahať na pleciach, rukávy by nemali byť ani príliš krátke ani dlhé – v chladnom období by mali prekrývať rukavice, aby sa k pokožke nedostala voda a chlad.

Kvalitná cyklistická bunda by mala byť prepracovaná aj strihovo. V sede na bicykli by vám mala perfektne sedieť – vďaka tomu budú zaistené lepšie izolačné vlastnosti a menší odpor vetra. Mala by mať predĺženú chrbtovú časť, aby chránila chrbát pri jazde v predklonenej polohe.

Pohodlie pri jazdení

Pri výbere cyklistickej bundy je potrebné venovať pozornosť aj ďalším užitočným prvkom. Cyklistická bunda by mala obsahovať dostatočné množstvo reflexných prvkov. Nezabúdajte, že počas chladného a daždivého počasia je viditeľnosť na cestách oveľa horšia. Do takéhoto počasia si môžete dokúpiť aj reflexnú vestu.

Na cyklistickej bunde určite oceníte vodoodolný zips, utesnené švy či vodoodolné lemy na rukávoch. Taktiež vás poteší ak bude bunda ľahká a skladná a vy ju budete môcť zbaliť do čo najmenšieho balíčka.

Vrecká by mali byť umiestnené v zadnej časti bundy podobne ako na cyklistických dresoch. Ideálne je keď bunda ponúka aj vrecko na zips, kde si najmä počas dažďa môžete uložiť cennosti.

A ako je to s kapucňou? Pravá cyklistická bunda kapucňu nemá. Počas jazdy na bicykli by vás zbytočne brzdila. Navyše zmenší zorný uhol a môže ohroziť vašu bezpečnosť.

Na čo si dať pozor pri výbere pánskej cyklistickej bundy

V prvom rade si ujasnite do akého počasia cyklistickú bundu hľadáte – či potrebujete najmä ochranu pred dažďom a vetrom alebo sa chystáte vytiahnuť bicykel aj keď teplomer ukazuje okolo nuly. Kúpa kvalitnej cyklistickej bundy je nemalá investícia, no o to viac sa oplatí dbať na kvalitu, pretože vám bude dlho a dobre slúžiť.