Zaregistrujte sa do vernostného programu a získajte kupón v hodnote 10 €REGISTROVAŤ

Cyklistické batohy

5 položiek celkom

Cyklistický batoh je doplnok, ktorý každý cyklista ocení v prípade dlhších výjazdoch či cyklo výletoch. Cyklo batohy sú špeciálne vytvorené pre potreby cyklistu, preto majú svoj špecifický tvar a funkcie.

Tvar cyklistického batoha

Tvar cyklistického batohu by mal vyhovovať anatómii chrbta cyklistu. Preto aj jeho konštrukcia je prispôsobená polohe cyklistu na bicykli. Okrem správneho tvaru batohu by mal byť vyrobený z priedušného, ľahkého a odolného materiálu. V prípade priedušnosti sa zamerajte na to, aký má batoh systém odvetrania chrbta. Okrem toho majú batohy na bicykel nastaviteľné ramenné popruhy, pracky a hrudný, prípadne bedrový pás, ktoré umožňujú lepšiu fixáciu a umiestnenie na chrbte. Všímajte si, či sú popruhy polstrované a odvetrané. V spodnej časti býva umiestnený vodoodolný kryt.

Veľkosť a dĺžka cyklistického batoha

Pred kúpou cyklistického batoha zvážte, koľko úložného priestoru budete potrebovať. Pokiaľ viete, že nebudete mať so sebou veľa vecí, postačí vám malý batoh s objemom do 10 litrov. Stredné batohy slúžia na prevážanie väčšieho množstva s objemom do 20 litrov a veľké batohy majú objem nad 20 litrov.
Okrem veľkosti batoha záleží aj na jeho dĺžke. Pokiaľ ste nižšieho vzrastu, vyberte si kratší batoh a pokiaľ ste vysoký, bude pre vás ideálnym dlhší batoh. Častokrát dámske cyklistické batohy sú kratšie z toho dôvodu, že dámy majú kratšiu chrbticu ako muži. Okrem toho dámske popruhy sú inak vytvarované v okolí pŕs.

Vybavenie cyklistického batoha

Na trhu nájdete veľké množstvo cyklistických batohov s rôznym vybavením. Cyklisti sa najčastejšie rozhodujú medzi batohom so vstavaným hydrovakom alebo bez neho. V prípade vstavaného hydrovaku majú aj otvor na hadičku, cez ktorú tečie tekutina do úst a nie je potrebné mať pootvorený zips. Pokiaľ si vyberiete batoh bez hydrovaku, stačí vám len dokúpiť samotný vak.
Batohy sa nelíšia len podľa veľkosti, ale aj podľa toho ako majú úložný priestor usporiadaný. Obsahujú komory na uloženie rôznych vecí (napr. odloženie mokrých vecí, priestor na slnečné okuliare a pod.). Výber množstva a rozloženia priehradiek záleží od vašich potrieb.
Veľkou výhodou je, pokiaľ je cyklistický batoh vybavený reflexnými prvkami alebo úchytkou na zavesenie blikačky.

Na čo si dať pozor pri výbere cyklistického batoha

Dbajte najmä na to, aby bol batoh určený na cyklistiku a mal tomu prispôsobený aj tvar. Cyklistický batoh by mal mať systém odvetrania v oblasti chrbta a ideálne aj na popruhoch. Pokiaľ nie je z vodoodolného materiálu, mal byť mať kryt odolný voči vode. Vyberajte si vhodnú veľkosť batoha podľa toho, koľko vecí potrebujete prevážať a taktiež vhodnú dĺžku, ktorá bude prispôsobená vašej dĺžke chrbtici. Podľa potrieb zvoľte aj vybavenie cyklistického batoha – či už s hydrovakom alebo bez, s rôznym usporiadaním komôr vo vnútri alebo umiestnením reflexných prvkov či úchytky na svetlo. Ako pri všetkom v cyklistike, aj pri batohoch platí – pohodlnosť nadovšetko.