Zaregistrujte sa do vernostného programu a získajte kupón v hodnote 10 €REGISTROVAŤ
204 položiek celkom
Hore
Ďalšie produkty

Cyklistické nohavice pre ženy

Pohodlnosť počas dlhých jázd na bicykli je dôležitá nielen pre mužov, ale aj pre ženy. Najdôležitejším kúskom pre cyklistky sú dámske nohavice na bicykel s pohodlnou cyklistickou výstelkou. Aké modely sú pre dámy k dispozícii a na čo si dať pri výbere pozor?

Dĺžka a funkčnosť

Na výber je rôzna dĺžka nohavíc podobne ako u pánov. Dámy si môžu vybrať taktiež z krátkych, trojštvrťových a dlhých nohavíc. 

Dôležité je si vybrať cyklistické nohavice s funkciami, ktoré maximalizujú vaše pohodlie. Preto sa menej sústreďte na materiál, pre ktorý má aj tak každý výrobca vlastný patent a iné označenie, a svoju pozornosť radšej upriamte na funkčnosť, ktorú nohavice ponúkajú.

Správne cyklistické nohavice by mali mať anatomické prispôsobenie, priedušné látky odvádzajúce vlhkosť a mali by poskytovať voľnosť pohybu a podporu svalov. Zároveň netreba zabúdať na ochranu pred slnkom s označením UPF 50+. Podľa toho v akej sezóne jazdíte by ste sa mali zamerať aj na ochranu pred vetrom a vodoodolnosť. Štandardom u cyklistických nohavíc bývajú reflexné prvky, ktoré podstatne zvyšujú viditeľnosť a bezpečie na cestách.

Dámske MTB nohavice majú tiež svoje špecifiká. Pokiaľ sú cyklistické nohavice označené ako MTB, väčšinou nejde o priliehavý strih. Ide o nohavice s voľnejším strihom a môžu, ale nemusia mať cyklistickú vložku. Väčšinou sú dlhé nad kolená, majú moderný úzky strih a zdvihnutý zadný pás, aby dobre sedeli pri pohybe. Pri výbere treba sledovať pružnosť materiálov a funkčnosť ako odvod potu, vetranie, ochranu pred vetrom či vodoodolnosť.

Strih

Cyklistické nohavice sú zvyčajne tvarované tak, aby ste sa v nich cítili príjemne v polohe na bicykli. Veď predsa každá dáma vie, že správny strih oblečenia dokáže priam zázraky. A to isté platí aj pri cyklonohaviciach. 

Strih nohavíc by mal kopírovať vaše krivky a vy by ste sa mali cítiť akoby ste si na seba obliekli „druhú“ kožu. Veľkosť cyklistických nohavíc si vyberajte podľa rozmerov vo veľkostných tabuľkách, ktoré sú u každého výrobcu iné. Nespoliehajte sa len na vašu konfekčnú veľkosť, ktorú bežne nosíte. Môže sa stať, že vám budú cyklistické nohavice príliš úzke alebo naopak, príliš voľné.

Cyklonohavice s trakmi alebo bez? Výber je najmä na vás. Úlohou trakov je udržať cyklonohavice na svojom mieste. Avšak je dôležité podotknúť, že dámy to majú komplikovanejšie s chodením na toaletu. Z tohto hľadiska sú praktickejšie cyklonohavice bez trakov, najmä pokiaľ máte na sebe viac vrstiev. Ak sa rozhodnete pre traky, dbajte na to, aby boli traky ploché, nebránili ventilácii a stabilne držali svoju pozíciu.

Cyklistická vložka

Asi najlepším dôvodom na jazdu v dámskych cyklistických nohaviciach je cyklistická vložka. Slúži ako ochranná vrstva medzi vami a sedlom bicykla. Vedeli ste, že s prvou cyklistickou vložkou prišla talianska značka Castelli už okolo roku 1980?

Cyklistická výstelka má za úlohu zabraňovať nadmernému treniu a prehrievaniu, eliminuje odieranie, odvádza vlhkosť a tým chráni intímne partie počas jazdy.

Tvar a hrúbka cyklovložky závisí od osobných preferencií, no nedajte sa zmiasť mylnou informáciou, že čím hrubšia cyklovložka, tým lepšie. Kvalitná cyklistická vložka má väčšinou rozličnú hrúbku v rôznych miestach presne tak, ako je potrebné pre dlhú pohodlnú jazdu na bicykli. Dámske cyklistické nohavice majú výstelky prispôsobené anatómii ženy.

Nepohodlie počas jazdy môžete cítiť, pokiaľ si pod cyklistické nohavice obliekate štandardnú spodnú bielizeň. Pre komfortný pocit sa cyklistické nohavice nosia bez spodného prádla. Pokiaľ je vám to však nepríjemné, používajte špeciálnu bezšvovú spodnú bielizeň, pretože práve švy spôsobujú rezanie, odreniny a nepohodlie. Cyklistická vložka by mala byť antibakteriálna s dlhodobou ventiláciou, aby obmedzila množenie rôznych baktérií.

Pohodlie pri jazdení

Pre maximálne pohodlie je dobré sledovať aj počet panelov – ide o počet dielov, z ktorých sa nohavice skladajú. Čím viac panelov, tým lepšie. Väčší počet panelov zabezpečí lepšiu aerodynamiku, priliehavosť a tým zamedzí podráždeniu pokožky trením textílie o telo.

Kvalitné dámske cyklistické nohavice by mali mať ploché švy prípadne bezšvové ukončenie pre extra elasticitu, aerodynamiku a pohodlie. Výhodou sú aj silikónové prúžky, ktoré sú umiestnené na vnútorných okrajoch nohavíc a tým bránia ich vyhŕňaniu počas jazdy.

K pohodliu na bicykli určite prispeje aj extra ventilácia či sieťoviny na rôznych častiach nohavíc, kde sa cyklista najčastejšie potí.

V dnešnej dobe výrobcovia ponúkajú rôzne dizajny a potlače cyklistických nohavíc, dokonca aj rôzne limitované edície. Najmä my ženy vieme, že nezáleží len na funkčnosti, ale aj vzhľade. S aktuálnym širokým výberom môžete byť hviezdou na cestách, stačí si len vybrať podľa vášho vkusu.

Na čo si dať pri výbere dámskych cyklistickách nohavíc pozor

Dôležité je, aby vám cyklistické nohavice sedeli a vy ste sa v nich cítili komfortne. Vyberajte si kvalitný materiál s potrebnou funkčnosťou, aerodynamický a priliehavý strih.