Zaregistrujte sa do vernostného programu a získajte kupón v hodnote 10 €REGISTROVAŤ

Dámske cyklistické rukavice

93 položiek celkom
ALÉ Fango - Čierna (Veľkosť XXL) L17840118_L
ALÉ SpirALÉ - Čierna (Veľkosť XXL) L03160415_L
Hore
Ďalšie produkty

Dámske cyklistické rukavice - chránia dlane proti odreniu v prípade pádu, zabraňujú šmýkaniu rúk pri úchope riadidiel, odvádzajú pot a predchádzajú vzniku otlakov na rukách. Cyklistické rukavice sú jednoducho dôležitou súčasťou každej cyklistky. Aj keď sa to možno nezdá, pri výbere rukavíc na bicykel je potrebné zohľadniť hneď niekoľko faktorov, o ktorých vám povieme nižšie.

Materiál a funkčnosť

Podľa dĺžky rozdeľujeme rukavice na krátke a dlhé a podľa ročného obdobia na zimné a letné. V prípade dĺžky výber záleží od vašich osobných preferencií. Krátke cyklistické rukavice chránia predovšetkým dlaň, ktorá býva väčšinou pri páde najviac postihnutým miestom. Taktiež sú veľmi obľúbené v letnom období. Navyše na nich býva prišité pútko, vďaka ktorému si ich jednoducho môžete dať dole.

Dlhé rukavice na rozdiel od krátkych chránia v prípade pádu aj prsty, lepšie sa s nimi manipuluje a ľahšie sa dávajú dole. Využijete ich najmä v chladnejšom počasí, avšak závisí z akého materiálu sú vyrobené. Vyberajte podľa toho, v čom sa cítite lepšie.

V prípade ročného obdobia je potrebné rozlišovať medzi zateplenými a priedušnými rukavicami na bicykel. V lete sa ruky na bicykli najviac potia, preto odporúčame vyberať rukavice z priedušného materiálu. Takéto rukavice sú vyrábané väčšinou z ľahkých materiálov.

Pokiaľ radi jazdíte v zimnom období viete, že ruky pri jazde rýchlo premŕzajú. Vtedy sa vám zídu dlhé zateplené rukavice. Bývajú väčšinou vyrobené z materiálu Gore-Tex alebo Windstopper a často sú podšité fleecom pre ešte lepšie zateplenie. 

Strih a veľkosť

Strih dámskych cyklistických rukavíc sa líši podľa toho, na aký druh cyklistiky sú určené. Rukavice na cestnú cyklistiku mávajú väčšiu výstelku prispôsobenú rôznym polohám ruky pri úchope. V prípade rukavíc na MTB cyklistiku je výstelka čo najmenšia, aby mohol cyklista lepšie kontrolovať bicykel. Okrem toho dámske cyklistické rukavice sú vyrábané pre menšie ruky a sú dostupné v rôznych dizajnoch.

Aby bol zachovaný cit pre riadenie bicykla, je veľmi dôležitá veľkosť cyklistických rukavíc. Dostupné sú tradičné konfekčné veľkosti, častokrát už od veľkosti XS až po veľkosť XXL.

Pre výber správnej veľkosti je najlepšie, ak si rukavice vyskúšate, no ak nakupujete cez e-shop, riaďte sa veľkostnými tabuľkami konkrétnej značky. Veľkosti sú väčšinou stanovené podľa obvodu dlane bez palca. Ak sa rozhodujete medzi dvomi veľkosťami rukavíc, zvoľte tie tesnejšie, keďže sa vám časom môžu trochu vyťahať.

Výstelka cyklistických rukavíc

Výstelka na cyklistických rukaviciach zohráva veľmi dôležitú úlohu. Je potrebné sledovať, do akej miery je dlaň cyklistických rukavíc vystlaná, zabraňuje totiž možnému vzniku otlakov. Na trhu sú k dispozícii cyklistické rukavice s gélovou a penovou výstelkou.

Po rukaviciach s gélovou výplňou siahajú najmä rekreačné cyklistiky, ktoré nesedia na bicykli každý deň. Taktiež ich využívajú nadšenkyne horskej cyklistiky, keďže táto výplň znižuje otrasy spôsobené nerovnosťami terénu. Čím je výstelka hrubšia, tým sú rukavice pohodlnejšie, no zároveň sa znižuje citlivosť úchopu riadidiel. Tú naopak zvyšujú silikónové prúžky na dlani, ktoré bránia šmýkaniu rukavíc po riadidlách.

Existuje typ rukavíc, ktorý má výstelku umiestnenú na strane dlane v oblasti malíčka, teda v miestach, kadiaľ prechádza ulnárny (lakťový) nerv. Ide o nerv, ktorý pri preťažení spôsobuje brnenie prstov, či znecitlivenie dlane a predlaktia. Ak takýto problém pociťujete, tieto rukavice vedia tomu zabrániť.

Značka Castelli má napríklad na rukaviciach vlastný CDS systém (Castelli Damping System). Tento systém chráni stredový nerv počas jazdy na bicykli.

Pohodlie pri jazdení

Pri výbere rukavíc na bicykel si určite všímajte aj ďalšie detaily a „vychytávky“, ktoré vám zabezpečia pohodlie počas jazdy. Určite oceníte napríklad froté zónu na chrbte rukavice alebo vklad na palci na utieranie potu.

Ďalej odporúčame vyberať si rukavice, ktorým sa dá nastaviť upínanie na zápästí pre lepšiu fixáciu. Dámy určite poteší aj technológia pre ovládanie dotykovej obrazovky na špičke prsta a bonusom sú reflexné prvky na rukaviciach.

Na čo si dávať pozor pri výbere dámskych cyklistických rukavíc

Výber tých správnych cyklistických rukavíc je celkom náročný, však? Dôležité je, aby ste si ujasnili v akom počasí najčastejšie jazdíte – podľa toho si budete vedieť vybrať dĺžku rukavíc a z akého materiálu by mali byť vyrobené. Či majú byť najmä vodoodolné a vetru odolné alebo skôr priedušné. Podľa frekvencie jazdenia a preferencií vyberajte hrúbku výstelky. A na záver zhodnoťte, ktoré „vychytávky“ u cyklistických rukavíc oceníte. Vďaka veľkému množstvu dizajnov si aj rukavice môžete „zladiť“ s vašim cyklistickým outfitom.