Zaregistrujte sa do vernostného programu a získajte kupón v hodnote 10 €REGISTROVAŤ

Cyklistické okuliare

203 položiek celkom
Hore
Ďalšie produkty

Cyklistické okuliare sú jedným zo základných doplnkov každého cyklistu. V prvom rade plnia ochrannú funkciu – slúžia na ochranu pred vonkajšími podmienkami ako vietor, prach, slnko či lietajúci hmyz. Na trhu máte na výber obrovské množstvo cyklistických okuliarov. My vám prezradíme, čo si treba pri kúpe všímať a na čo si dať pozor.

Materiál

Pri výbere cyklistických okuliarov je dobré sledovať aj materiály, z ktorých sú vyrobené sklá a rámy. Samozrejme okuliare na bicykel nemajú sklá, ale plastové zorníky, ktoré nazývame sklami.
Nie je však plast ako plast. Môžete sa stretnúť s okuliarmi s obyčajnými plastovými sklami, ktoré patria medzi najlacnejšie. Sklá nemajú žiadne ochranné prvky a sú vhodné na krátke vzdialenosti.
Medzi sofistikovanejšie patria polarizačné (antireflexné) okuliare, ktoré obmedzujú dráždivé svetlo odrazené od vodorovných povrchov ako voda, cesta, piesok či sneh. Tiež vám spohodlnia jazdu v prípade ostrého slnka.
Medzi najobľúbenejšie u cyklistov patria fotochromatické okuliare, ktoré sa zafarbujú samé podľa aktuálnych svetelných podmienok. Sú ideálne pokiaľ nechcete vlastniť niekoľko typov cyklistických okuliarov do každého počasia.
Pevnejšie a odolnejšie sú polykarbonátové okuliare, za ktoré si niečo viac aj priplatíte. Vďaka tomuto materiálu sú odolnejšie voči oderu a doškriabaniu.
Počas jazdy na bicykli sa častokrát nevyhnete ani dažďu. Ak patríte medzi tých cyklistov, čo vyrazia na cesty bez ohľadu na počasie, určite oceníte cyklistické okuliare s hydrofóbnym povlakom. Ochránia vaše oči nielen pred silným dažďom, kedy voda steká zo skiel, ale aj pred vetrom či zahmlievaním.
Okrem materiálu skiel vás bude určite zaujímať aj rám cyklistických okuliarov. Ten by mal byť vyrobený predovšetkým z odolného a ľahkého materiálu. Keďže sa počas jazdy na bicykli tvár potí, je ideálne ak rám aj nosníky sú vyrobené z protišmykového materiálu. Máte možnosť si vybrať medzi celorámovými, bezrámovými okuliarmi alebo okuliarmi s polobrubou. Výhodou bezrámových okuliarov je, že vám poskytnú širšie zorné pole.

Funkčnosť

Cyklistické okuliare by vám mali zabezpečiť bezproblémové videnie, či je vonku svetlo, šero alebo tma. Sklá na cyklistických okuliaroch sa delia do kategórií podľa ich svetelnej priepustnosti.

Kategória 0 má svetelnú priepustnosť 80 až 100 % a využíva sa najmä večer - za šera, počas tmy alebo súmraku. Ide o priehľadné sklá, ktoré nezhoršia viditeľnosť, ale zároveň vaše oči ochránia napríklad pred hmyzom.

Kategória 1 (svetelná priepustnosť 43 % - 80 %) a kategória 2 (svetelná priepustnosť 18 % - 43 %) sa využívajú počas hmly, búrky alebo keď je zamračené. Sklá sú väčšinou oranžové, aby vám okolitý svet „zosvetlili“ a zlepšili videnie.

Kategória 3 (svetelná priepustnosť 8 % - 18 %) a kategória 4 (svetelná priepustnosť 3 % - 8 %) je ideálna do polojasného či slnečného počasia. Väčšinou ide o zrkadlové sklíčka, ktoré blokujú najviac svetla a jazda je za ostrého slnka príjemnejšia.


Ak by ste si vybrali zlé zafarbenie skiel, môže sa stať, že budete mať počas jazdy zlé videnie, čím môžete ohroziť seba aj okolie. Asi už tušíte, že v prípade takýchto požiadaviek vám nebudú stačiť jedny cyklistické okuliare. Alebo áno?
Okrem vlastnenia niekoľkých typov cyklistických okuliarov do každého počasia máte na výber ešte ďalšie dve možnosti.
Prvou alternatívou sú cyklistické okuliare s vymeniteľnými sklami. Balenie väčšinou obsahuje jeden rám a dva druhy skiel (napríklad číre a zrkadlové). A druhou možnosťou sú už vyššie spomínané fotochromatické okuliare, ktoré sa podľa intenzity slnka samé rýchlo zakalia.
Okuliare na bicykel nemusia mať výhradne aj UV faktor, ale ideálne je ak ho majú. Nechcete predsa, aby vám slnečné žiarenie trvalo poškodilo zrak.

Veľkosť cyklistických okuliarov

K dispozícii sú aj nastaviteľné cyklistické okuliare, u ktorých viete nastaviť opierky na nos, aby sa lepšie prispôsobili a nikde netlačili. Vhodné sú aj pružné obruby aj stranice, ktoré sa prispôsobia každej tvári. Tak budete mať istotu, že vám budú okuliare držať a vy si užijete pohodlnú jazdu na bicykli.
Väčšina cyklistických okuliarov sa vyrába ako unisex, ale na trhu nájdete aj priamo pánske alebo dámske cyklistické okuliare. Väčšinou však ide pri pohlaví o otázku vkusu a samotného dizajnu.
Nezabúdajte aj na svoje ratolesti a vyberte im kvalitné detské cyklistické okuliare. Tie bývajú väčšinou extrémne odolné a v menších veľkostiach.

Na čo si dať pozor pri výbere cyklistických okuliarov

Pokiaľ ste vášnivým cyklistom a často jazdíte v rôznych svetelných a poveternostných podmienkach, rozhodne oceníte kvalitné cyklistické okuliare. V prvom rade sledujte materiál skiel/šošoviek a ich priepustnosť. Veľmi dôležité je, aby vám okuliare perfektne sedeli a cítili ste sa v nich komfortne počas celej jazdy na bicykli. Cyklistické okuliare by mali byť ľahké a odolné. Následne si môžete vybrať ľubovoľný dizajn, aby ste váš cyklistický outfit doladili do dokonalosti.