Zaregistrujte sa do vernostného programu a získajte kupón v hodnote 10 €REGISTROVAŤ
84 položiek celkom
ALÉ Fango - Čierna (Veľkosť XXL) L17840118_L
Hore
Ďalšie produkty

Cyklistické rukavice - doplnok alebo skôr nevyhnutnosť pre každého cyklistu? Či už jazdíte na trekingovom, horskom alebo cestnom bicykli, určite by mali cyklistické rukavice patriť do vašej výbavy. V nasledujúcich riadkoch zistíte, prečo nie sú cyklo rukavice len na parádu, ale dôležitou súčasťou každého cyklistu.

Cyklistické rukavice plnia hneď niekoľko funkcií – chránia dlane proti odreniu v prípade pádu, zabraňujú šmýkaniu rúk pri úchope riadidiel, odvádzajú pot a predchádzajú vzniku otlakov na rukách.

Materiál a funkčnosť

Rukavice na bicykel rozdeľujeme podľa dĺžky na krátke a dlhé a podľa ročného obdobia na zimné a letné. V prípade dĺžky závisí na vás, ktoré vám lepšie vyhovujú. Krátke cyklistické rukavice chránia predovšetkým dlaň a sú veľmi obľúbené v letnom období. Navyše na nich býva prišité pútko, vďaka ktorému si ich jednoducho môžete dať dole.

Dlhé rukavice na rozdiel od krátkych chránia aj prsty, lepšie sa s nimi manipuluje a ľahko sa dávajú dole. Využijete ich najmä v chladnejšom počasí, avšak závisí z akého materiálu sú vyrobené.

V prípade materiálu je potrebné rozlišovať medzi zateplenými a priedušnými rukavicami na bicykel. Priedušné využijete predovšetkým v teplých dňoch, kedy sa ruky najviac potia. Pánske cyklistické rukavice sú vyrábané väčšinou z ľahkých materiálov.

Pokiaľ radi jazdíte v chladnejšom počasí viete, že ruky pri jazde rýchlo premŕzajú. Vtedy určite siahnite po dlhých zateplených rukaviciach. Takéto rukavice bývajú väčšinou vyrobené z materiálu Gore-Tex alebo Windstopper a často sú podšité fleecom pre ešte lepšie zateplenie.

Strih a veľkosť

Strih pánskych cyklistických rukavíc sa líši podľa toho, na aký druh cyklistiky sú určené. Rukavice na cestnú cyklistiku mávajú väčšiu výstelku prispôsobenú rôznym polohám ruky pri úchope. V prípade rukavíc na MTB cyklistiku je výstelka čo najmenšia, aby mohol cyklista lepšie kontrolovať bicykel.

Pri výbere cyklistických rukavíc je veľmi dôležitá veľkosť, aby bol zachovaný cit pre riadenie. Väčšinou sa stretnete s tradičnými konfekčnými veľkosťami, častokrát už od veľkosti XS až po veľkosť XXL.

Rukavice je najlepšie vyskúšať a podľa toho vybrať správnu veľkosť, no ak nakupujete cez e-shop, riaďte sa veľkostnými tabuľkami konkrétnej značky. Veľkosti sú väčšinou stanovené podľa obvodu dlane bez palca. Pokiaľ sa rozhodujete medzi dvomi veľkosťami rukavíc, zvoľte tie tesnejšie, keďže sa vám časom môžu trochu vyťahať.

Výstelka cyklistických rukavíc

Výstelka na rukaviciach zohráva veľmi dôležitú úlohu. Je potrebné sledovať, do akej miery je dlaň cyklistických rukavíc vystlaná proti otlakom. Môžete sa stretnúť s gélovou či penovou výstelkou.

Po rukaviciach s gélovou výplňou siahajú najmä rekreační cyklisti, ktorí nesedia na bicykli každý deň. Taktiež ich využívajú nadšenci horskej cyklistiky, keďže táto výplň znižuje otrasy spôsobené nerovnosťami terénu. Platí, že čím je výstelka hrubšia, tým sú rukavice pohodlnejšie, no zároveň sa znižuje citlivosť úchopu riadidiel. Tú naopak zvyšujú silikónové prúžky na dlani, ktoré bránia šmýkaniu rukavíc po riadidlách.

Existuje typ rukavíc, ktoré majú výstelku umiestnenú na strane dlane v oblasti malíčka, teda v miestach kadiaľ prechádza ulnárny (lakťový) nerv. Ide o nerv, ktorý pri preťažení spôsobuje brnenie prstov, či znecitlivenie dlane a predlaktia. Takéto rukavice vedia týmto nepríjemnostiam zabrániť.

Značka Castelli má napríklad na rukaviciach vlastný CDS systém (Castelli Damping System), ktorý chráni stredový nerv počas jazdy na bicykli.

Pohodlie pri jazdení

Pri výbere rukavíc na bicykel si určite všímajte aj ďalšie detaily a „vychytávky“, ktoré vám môžu spríjemniť jazdu. Ide napríklad o froté zónu na chrbte rukavice alebo vklad na palci na utieranie potu.

Ďalej odporúčame vyberať si rukavice, ktoré poskytujú nastaviteľné upínanie na zápästí pre lepšiu fixáciu rukavíc. Určite vás na rukaviciach poteší aj technológia pre ovládanie dotykovej obrazovky na špičke prsta a bonusom sú reflexné prvky.

Na čo si dávať pozor pri výbere pánskych cyklistických rukavíc

Ako ste si mohli všimnúť, výber tých správnych cyklistických rukavíc je celkom veda, však? V prvom rade si ujasnite, v akom počasí najčastejšie jazdíte – podľa toho si budete vedieť vybrať dĺžku rukavíc a z akého materiálu by mali byť vyrobené. Či majú byť najmä vodoodolné a vetru odolné alebo skôr priedušné. Podľa frekvencie jazdenia a preferencií si vyberte hrúbku výstelky. A na záver zhodnoťte, ktoré „vychytávky“ u cyklistických rukavíc oceníte.