Zaregistrujte sa do vernostného programu a získajte kupón v hodnote 10 €REGISTROVAŤ
450 položiek celkom
Hore
Ďalšie produkty

Vybrať si cyklistický dres, ktorý vám bude sedieť ako uliaty môže dať zabrať. Cyklo dresy patria azda medzi najpredávanejšiu a najvyhľadávanejšiu časť cyklistického oblečenia. No ako si vybrať spomedzi toľkých druhov, strihov, rôznych funkcií či materiálov? Čo treba zohľadniť pri výbere? Na to všetko vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Materiál a funkčnosť

Jedna z prvých vecí, ktoré treba sledovať, je materiál. Neporadíme vám však, ktorý materiál je najlepší – na to je správna odpoveď pre každého cyklistu iná. Záleží od toho, akej cyklistike sa venujete, či v akom počasí jazdíte.

Všeobecne by mal však kvalitný dres rýchlo schnúť a odvádzať pot od pokožky. Na to slúžia funkčné materiály - buď syntetické alebo prírodné.

Z tých syntetických sú najpopulárnejšie polyester, nylon, či spandex. Vďaka ním budete jazdiť v teple a suchu, pretože zadržujú vlhkosť na povrchu.

Cyklistické dresy vyrobené prevažne z polyesteru sú väčšinou cenovo dostupnejšie, no zároveň je polyester veľmi obľúbený aj vďaka jeho odolnosti a pružnosti. Výhodou je, že veľmi rýchlo schne a ani pri silnej záťaži sa nekrčí a inak nedeformuje. Naopak, jeho nevýhodou je slabšia schopnosť vsakovať pot.

Nylon je obľúbený najmä vďaka jeho vysokej odolnosti. Ide o extrémne pevný syntetický materiál, ľahký a príjemný na dotyk. No na druhú stranu, nie je odolný voči vlhkosti, ktorá mu postupom času uberá na kvalite.

Spandex, inak nazývaný aj elastan je syntetické vlákno, ktorého hlavnou výhodou je, že sa vie roztiahnuť. Cyklistické dresy s obsahom spandexu sa dokážu bez poškodenia opakovane naťahovať do všetkých smerov. Aj to je dôvod prečo je tento materiál veľmi obľúbený. Väčšinou sa spandex v rôznych pomeroch pridáva do polyesteru, či nylonu. Takáto kombinácia materiálov vytvára odolný a pružný celok, ktorý spĺňa požiadavky kladené na cyklistické oblečenie.

V dnešnej dobe firmy vyrábajúce cyklistické oblečenie vyvíjajú a testujú svoje vlastné materiály a ich kombinácie. Rôzne názvy u rôznych výrobcov môžu byť mätúce, preto si vždy pri výbere cyklistického dresu pozrite aj materiálové zloženie. To môže vyzerať napríklad takto: 78 % polyester a 22 % elastan.

Ak preferujete prírodný materiál určite choďte do merino vlny. Ľahké a mäkké vlákna vás v zime zahrejú a v lete ochladia, navyše nebudú nikde škriabať. Určite sa odporúčame vyhnúť bavlne, ktorá absorbuje pot a veľmi dlho schne. V takomto materiáli sa na bicykli nebudete cítiť pohodlne.

Výber vhodného materiálu závisí od toho, čo všetko chcete dresom riešiť – teplo, chlad, odvod potu, vetru odolnosť či priedušnosť.

Tie najkvalitnejšie pánske cyklistické dresy bývajú vyrobené z viacerých panelov rôznych materiálov. Počas jazdy perfektne priliehajú na tele a kombinujú rôzne látky na jednotlivých častiach tak, aby boli správne zaistené funkčné vlastnosti.

Strih

Správne zvolený strih dresu je alfou a omegou maximálneho komfortu počas jazdy. Pánsky cyklistický dres by mal priľnúť k telu, aby mal čo najlepšie aerodynamické vlastnosti.

Určite sa stretnete s tým, že predný diel dresu bude kratší a zadný diel bude predĺžený. Je to z toho dôvodu, že strih cyklistického dresu je prispôsobený jazde na bicykli. Preto, ak sa vám v stoji zdá, že je spredu príliš krátky, má to tak byť. Zadný diel je dlhší, pretože chráni chrbát pred prechladnutím.

Pri výbere dresu zvážte aj dĺžku rukávov. Tá závisí aj od toho, v akom počasí jazdíte. Dres bez rukávov oceníte najmä počas horúcich dní v lete. Najuniverzálnejší je cyklistický dres s krátkymi rukávmi. Viete ho využiť počas celého leta a v premenlivom počasí siahnuť po návlekoch na ruky prípadne si zaobstarať ďalšiu vrstvu – napríklad cyklistickú bundu. Dres s dlhými rukávmi sa vám bude hodiť v zime a počas chladných jesenných či jarných dní, kedy vás dostatočne zahreje.

So správnym strihom dresu ide ruka v ruke jeho veľkosť. Tu sa riaďte najmä veľkostnou tabuľkou konkrétneho výrobcu, pretože každý výrobca má vlastné rozmery jednotlivých konfekčných veľkostí.

MTB dres má skôr voľnejší strih podobný tričku, ale je vyrobený z funkčných materiálov. Je to z toho dôvodu, že aerodynamika nehrá až tak dôležitú rolu a taktiež sa predpokladá, že pod dresom sú umiestnené chrániče. Avšak aj pri MTB je dôležité vedieť, aký druh horskej cyklistiky jazdíte a podľa toho zvoliť vhodný strih.

Pohodlie pri jazdení

Okrem správneho strihu a materiálu ponúkajú cyklodresy rôzne „vybavenie“. Samozrejmosťou by mali byť vrecká na zadnej strane. Slúžia na uschovanie rôznych drobností ako doklady, telefón či drobné občerstvenie. MTB dresy často nájdete bez zadných vreciek, keďže všetko potrebné sa zmestí do batohu. Ak vrecká majú, väčšinou sú uzatvorené zipsom, keďže sa jazdí na nerovnom teréne, kde je väčšia pravdepodobnosť, že by mohli veci vypadnúť.

Každý dres by sa mal dať úplne rozopnúť, aby ste si mohli ľahšie regulovať teplotu. Niektoré dresy majú dokonca Cam Lock Zipper – zips má vstavaný uzamykací mechanizmus, ktorý ho umožní zafixovať v určitej polohe.

Nevyhnutnosťou sú reflexné prvky na zadnej časti cyklistického dresu pre lepšiu viditeľnosť na cestách. Na reflexné prvky dbajte najmä pri dresoch tmavej farby.

Určite na cyklistickom drese oceníte ploché švy, vďaka ktorým sa vám nebude odierať koža. Taktiež sa môžete stretnúť s technikou „raw cut“ – ide o priamo odstrihnuté rukávy bez lemovania, ktoré zaručia maximálne pohodlie. Silikónové pásiky zase zabezpečia stabilné usadenie na tele.

Pre maximálne pohodlie pri jazdení vám okrem cyklistického dresu odporúčame zakúpiť aj cyklistické nohavice. Určite sa poobzerajte aj po cyklistických setoch, ktoré nájdete v rôznych zaujímavých dizajnoch alebo môžete kombinovať rôzne značky podľa preferencií.

Na čo si dávať pozor pri výbere pánskych cyklistických dresov

Ak by sme mali vymenovať tri veci, na základe ktorých si vyberiete kvalitný cyklistický dres, tak je to – materiál, funkčnosť a strih. Pri materiáli sledujte materiálové zloženie – v akom pomere sa jednotlivé materiály v látke nachádzajú. Nielen pri materiáli, ale aj pri funkčnosti si zhrňte, čo je vašim cieľom. Je to teplo, chlad, priedušnosť či vodoodolnosť? No a v neposlednom rade vám musí sadnúť strih cyklistického dresu. Kratšia predná časť, predĺžená časť na chrbte a dĺžka rukávov podľa vašej potreby. Niekedy je lepšie raz vyskúšať ako stokrát vidieť.